how to make a site

Mistrovství světa seniorů 2010

Tokyo, 9-13.9.2010


NOVINKY!


  • Neděle 12.září

    Lucie Chytrá

   Proti agresivní Fince předvedla zkušený výkon. Pracovala dobře v úchopu, nedostávala se pod obávaný tlak, chvatově ale spíše vyčkávala. Rozhodující akce přišla po polovině zápasu, když Lucka nabrala Sundberg na levou vysokou seoi.  Vedení wazari si velice dobře ohlídala, přestože si 30 vteřin před koncem při jednom ze sumi gaeši Finky prolomila loket. Zraněná paže ovšem představovala výrazné omezení do dalšího utkání, přestože Lucka loket ledovala, spolkla prášky na bolest a francouzský fyzioterapeut jí kloub dobře zatejpoval. 
  S Forsiniti půl zápasu bojovala sice vyrovnaně, ale stále méně používala zraněnou ruku a začínala působit bezradně. Při jednom svém polovičatém výpadu v boji o úchop jí Italka sebrala nohy a bylo po zápase.

Pavel Petřikov
  James Millar  – velice těžký protivník, který se však po změně pravidel chvatově trápí. To Pavlik zdá se, svojí krizi překonal. Špičkového kumikatáře v boji o úchop krásně proškolil, a když navíc navázal dvě ostré sumi gaeši, bylo z toho zasloužené vítězství.                        
  V dalším kole čekal nebezpečný Kazach. Páča dokázal dva útoky soupeře okontrovat a najednou vedl na juko a wazari. Nedlouho potom si ovšem vybral chvilku nepozornosti, nechal se zmuchlat do jednostranného úchopu a bylo z toho wazari pro soupeře.  Další diskuzi o tom, kdo bude vítěz, však již nepřipustil.
  Ve třetím kole se postavil tváří v tvář proti světové dvojice Hiraokovi. Začal ale možná příliš opatrně, několikrát prošel v autu a byl po zásluze trestán. Japonec útočil tvrdými seoi na všechny způsoby a Páča dostal další shido. Pak to Pavel sice pokoušel rozjet, ale ohnutý Japonec, který stále nebezpečně hrozil seoi, si dál hrál svojí hru. Navíc přišel další trest, který se mi nezdál příliš opodstatněný, ale „što šlo zďélať“. Závěr zápasu nakonec Páča musel otevřít, naběhl proti předkloněnému Japonci do osoto gari a ten našeho borce okontroval.


  • Sobota 11.září

    Jaromír Ježek

     První utkání začalo velice dobře. Přestože Jaromír spíše vyčkával a v podstatě nic neudělal, vedl za minutu na dva tresty. Jedenkrát to byly prsty v rukávu a podruhé marná tomoe nage Belgičana. Jaromír pokračoval dále víceméně ve stejném duchu a vysloužil si trest za pasivitu. Po drsné úpravě váhy totiž mívá pomalejší rozjezdy i nohy. Bottieau začínal kousat. Dokonale načasovaná blesková zátočka (wazari) a dobrý závěr utkání však poslaly Ježoura tam, kam patřil. Do dalšího kola.

    Ve druhém zápase čekal dle očekávání Tatalashvili – nepříliš technický, ale většinou agresivní Gruzín. Ježek ho upálil na červnovém SP v Madridu. Tenkrát se Tatalashvili chytil, jak potřeboval a Jaromír také. V tu chvíli byl Gruzínec na krovkách.                            
  Tenhle zápas se také vyvíjel velice slibně. Do půlky utkání Jaromír zahrál dva pěkné útoky kouči a jednou dobrá tomoe. Třetí kouči sice Tatalashvili uplachtil na břicho, ale Ježour skvěle pokračoval a z takového „boko-břicha“ ho dovedl na celá záda (wazari).  Vše se zdálo v naprostém pořádku. Do té doby Gruzín Jaromíra v podstatě neohrozil. Pak ovšem přišel šok! Místo toho, aby si soupeře nejdříve takticky povodil a v obraně otevřeného, pak třeba i dorazil, nechával se po hajime chytat rozjíždějícím Gruzíncem do úchopu a v riskantním boji nablízko se ho snažil znovu převézt. V jedné mlejnici se pak jedno celkem slabé ouči, avšak z vynikajícího úchopu, pokusil okontrovat.  Záklon Járy, dobrý úchop Tatalashviliho a Jaromír byl na zádech. Gruzín ho v pažích jen dotlačil, přitom to ouči stačilo jenom obejít. Neuvěřitelná hrubka.
  • Čtvrtek 9.září

    Lukáš na tatami

     Relativně slabému Farkašovi uštědřil Lukáš pěknou nálož. 2x shido, yuko – ouči gari, wazari – yoko guruma a wazari – kata gatame (kombinace přechod Matuszek, z toho škrcení a osaekomi).

   James Austin papírově nevýrazný soupeř byl však pro Lukáše nepříjemný protivník. Velice dobře kondičně připravený, pohyblivý a technický Brit totiž při randori Krpoše hází skoro vždy, když si vzpomene. Proti levému háku Lukáše mu skvěle sedí jeho levé kouči a levá seoi. Čím větší hák, tím si Lukáš více nabíhá. Inteligentní monstrum ovšem předvedlo prvotřídní taktický boj. Lukáš začínal pravou dynamickou traverzou a odtud přecházel do ostrého levého háku. Měl navíc tendenci vodit Austina za sebou a do toho bleskově útočil směrem vzad pomocí kouči a ouči. Rozcukaný nebo ohnutý Brit neměl na seoi vůbec prostor. Jedna koučovka spadla přibližně v polovině na yuko a Lukáš pak parádním bojem o úchop nepustil Austina téměř do ničeho. Tohle bylo téměř dokonalé. „ Já se té sojky, tak bál“!!!

  Světová jednička a pozdější vítěz Takamasa Anai. Špičkový, silový a drtivý kumikatář. On není oproti jiným Japonců excelentní technik. On vás nejdřív uvaří v rukách, vybojuje 2 až 3 tresty a pak odkrytého a unaveného zahodí. Lukáš to dobře věděl, ale v první polovině přestože se docela dobře snažil pracovat, úchopově nestačil a nasbíral 3 tresty. Nutno podotknout, že druhý trest byl velice přísný. Podobně jako v některých dalších utkáních Anaiovi rozhodčí malinko fandili.                

  Od půlky zápasu se Lukáš začal pomalu prosazovat a dostávat do hry. Opadla totiž brutální síla Japonce a Krpoš začínal mít navrch. V poslední minutě doslova Takamasu po žíněnce honil, ale nebylo to na víc než jeden trest. Dva dlouhé dobře zvládnuté boje v ne waza, a perfektní taktika a kvalita Japonce, více nedovolily.

   Celkově podal Lukáš sympatický výkon. Větší síla v kumikatě v úvodu zápasu a to, že Lukáš nedokázal navázat chvat v závěru, když Anaie naháněl, chybělo, aby světovou jedničku pokořil.

  • Středa 8.září 2010
  Team je kompletní a los je na světě (více zde).
Celý proces vypadal velice pěkně. Prezentace Tokya, světových jedniček a úřadujících mistrů světa. „Spešl“ hostem IJF byl mistr světa v Sumó Mongolec Yokozuma Hakuho momentálně nejslavnější osoba v Japonsku.
Yokozuma Hakuho.jpgJeho otec je medailista z MS a OH v judu, takže má k našemu sportu velice blízko. Také při jeho prezentaci byla k vidění pěkná sumistická uči mata. Pan Bárta říkal, že když šli po ulici (vedení IJF a Mr.Yokozuma Hakuho) tak působili pěkné pozdvižení. I auta zastavovala v běžném provozu, všichni ho chtěli vidět.

Lukáš jde do boje. Držte palce!

  • Pondělí 6.září 2010

 Police Judo Club – to byla paráda. 50 Japonců a mezi nimi např. Muneta, Kobayashi, Egusa.

6.JPG

Jaromír byl nějaký malátný, moc sice nepadal a všechny vychýlil či naložil, ale hodit je dnes nemohl. Vždycky mu na poslední chvíli slezli lopaty. Krpoš se pral nejlépe za poslední měsíc a docela si to užíval. Trénink proběhl celkem zajímavě: v 9.55 uči-komi, v 10.00 nástup, pak hned randori  10x6´ vkuse, no a v 11.00 bylo hotovo. Šlo se asi do práce.

  Odpoledne jsme to roztočili na Tokyo Dome Games. Basket, fotbal, basebal, boxing, no a samozřejmě horská dráha a volný pád.7.JPG
   
 

8.JPG9.JPG

11.JPGZítra v poledne stěhování. Doufejme, že v novém hotelu bude signál. Ve středu, kolem osmé hodiny ranní vašeho času už bude rozlosováno. Bude to tvrdé, 60 – 80 závodníků ve váze, a že slabých jich tu moc není. Aspoň není nad čím špekulovat, jenom vítěz může jít dál.

  • Neděle 5.září 20103.JPG
O víkendu se toho moc nedělo. Posilka a protažení, ofuro, masáž v místním salónu, procházky za stravou.
 Do města jsme ani nešli, je strašné horko a všichni jsme v Tokyu poněkolikáté, takže to hlavní jsme již viděli.

Zítra dopoledne razíme na trenál do policejního klubu, tam jsme ještě nikdo z nás nebyli, tak jsme rádi, že nás čeká nějaká novinka. Na Nihondai University jsme totiž cvičili v roce 2007. Ve čtvrtek a v pátek tu tentokrát bylo ani ne 30 Japonců, takže na dva tréninky to bylo, tak akorát.


  • pátek 3.září 2010
  Sláva! - přijely tašky.
Krpošovi již včera večer, Pierrovi dnes odpoledne.

1.JPGDali jsme si další docela dobrý trénink na Nihondai.
Jelikož hoši spali dobře, a únava z cesty opadá, bylo to na žíněnce znát.
Jsme ovšem totálně zdrcení. Přímo naproti přes uličku od našich pokojů se na Kodokanském hostelu do velkého dormitory nastěhovalo 16 Gruzínců.
Takový boží klid tu byl. Zatím zde přebývali UKR, BLR, BEL, TUN, Jemen a El Salvador a člověk skoro nevěděl, že tu jsou.
Tahle skupina, tak to je ovšem fičák.

Nezbývá než vyrazit ven. V plánu je running sushi.
4.JPG

  • čtvrtek 2.září 2010
  První trénink máme již za sebou. Vstup do klimatizované haly byl velice příjemný, ovšem do té doby než minutu před začátkem trenálu Japíci otevřeli všechna okna.
  Přestože si na začátek hoši dali jen 6 x 6 minut randori, pěkně v tom horku, které rychle všechny pohltilo, funěli a byli dosti mokří. Krpoš zas házel všechny na sumi, Jaromír jako obvykle hrál na housle brutální aši wazou.
Vrcholem tréninku bylo, když Lukáš dostal nabídku studovat na Nihondai University. Zatím se mu moc nechce, tuším ale, že Heclík, který se právě vrátil z roční stáže v JPN, ho přemluví.
5.JPG


  V úvodním titulku je sice psáno on line, ale je to pěkná dřina se připojit. Dnes jsme nachodili několik kilometrů, když jsme hledali místo, kde je  wi-fi. Světe div se, Japonsko a nikde nic. Tradiční místa jako Mc Donald´s či jiné Café restauranty - nic. Internet café dosti daleko. Ještěže jsme zkušení borci a umíme si poradit. V osmém patře Kodokanu lze nalézt v některých oknech zřejmě jednu jedinou nezabezpečenou síť v Tokyu a tak, jestli nám nevypadne notebook dolů, budeme on line.
  • středa 1.září 2010
   První část výpravy ve složení Jaromír Ježek, Lukáš Krpálek a Petr Lacina dorazila do dějiště MS.

kodokan_training.jpgUbytováni jsme na  Kodokanu, kde bude probíhat aklimatizace a poslední příprava před soutěží. Přesněji řečeno ve „Svatostánku juda“ pouze nocujeme a dojíždíme na trénink na Universitu Nihondai.  Je to pár stanic metrem.

  V úterý 7.9 se stěhujeme do oficiálního hotelu na Shinjuku, kde se výprava zkompletuje. Přiletí Lucka Chytrá a Pavel Petřikov, ale také předseda pan Dolejš, trenér Kasík a rozhodčí pan Hnídka, kterého na základě výkonů na světových turnajích vybralo a nominovalo IJF. Trenér Petřikov st. by měl dorazit ve čtvrtek 10.9.

  Abychom se hned od začátku nenudili,  Krpošovi a Lácošovi  nepřišly zavazadla, přestože jsme se odbavovali všichni společně. Kimono si při odbavení musel Lukáš přesunout kvůli nadváze do batůžku, takže o trénink nepřijde, ale venku je 35 stupňů, takže s jedním trikem a s Jaromírovou voňavkou asi dlouho nevydržíme.Sportu zdar.
Petr Lacina
© 2018 Český svaz Juda
Adresa

Zátopkova 100/2
160 17 Praha 6

IČ: 00537560
DIČ: CZ00537560 

Kontakty

Email: czechjudo@czechjudo.cz 

Telefon: +420 233 355 280
Mobil: +420 605 233 341 
Fax: +420 257 214 265