how to make a site

JUNIOR EUROPEAN CUP U20 MEN/WOMEN

31 JULY - 1 AUGUST 2010, PRAGUE - CZECH REPUBLIC

Základní informace:

DSC00153.JPGPraha se stala centrem juda pro mnoho mladých závodníků a závodnic věkové kategorie do 20 let, kteří se do hlavní města sjeli na 16. ročník mezinárodního turnaje juniorů v judu, JUNIOR EUROPEAN CUP - Czech International Junior Tournament.

Jde o jednu z posledních možností, jak si otestovat formu a připravenost před blížícím se Mistrovstvím Evropy juniorů, které se bude konat v Bulharsku a zejména před Olympijskými hrami mládeže, které se budou konat již za necelý měsíc v Singapuru.

Přihlášeno je celkem 441 závodníků a závodnic  ze  30 zemí, včetně exotické Koree či Brazílie. Velmi početné týmy jsou očekávány především z Německa, Polska, Slovinska, Maďarska, Izraele a samozřejmě z pořadatelské České republiky. Ta nasazuje do bojů na tatami celkem 36 soutěžících, z čehož je 22 chlapců a 14 děvčat.

Gruzie obsazuje pouze mužské kategorii, přičemž do každé hmotnosti jsou nahlášeni minimálně dva soutěžící. Jejich trenérem je Soso Liparteliani, bronzový medailista z OH v Atlantě a vicemistr Evropy z roku 1993.

V Korejské výpravě se představí Cho Woo-Jae, syn světového šampióna v těžké váze z roku 1985, Cho Yong-Chul.

V hmotnostní kategorii do 81 kg bude k vidění vycházející hvězda maďarského juda, Krisztián Tóth, který v letošním roce neokusil chuť porážy na velkém mezinárodním turnaji právě až do teplického ME, kde obsadil 3. místo. Reputaci si však napravil téměř okamžitě, a to 1. místem na Junior European Cupu v Paksu. Protivníky mu budou nejen domácí závodníci Tomáš Knápek a Ivan Petr, ale i například Dominic Ressler z Německa, který obsadil 2. místo na turnaji v Cetniewu (POL) o týden později.

Velkým lákadlem bude hmotnostní kategorie do 63 kg juniorek, kde se představí Brazilka Flavia Gomes, dorostenecká mistryně světa z minulého roku a bronzová z téhož MS Barbara Matic z Chorvatska. Mimochodem úřadující mistryně Evropy z Teplic a v letošním roce doposud neporažená závodnice! Udrží svou neporazitelnost i nadále? Promluvit do výsledkové listiny jistě budou chtít i naše reprezentantky, Tereza Patočková, Eva Kobkouvá a Leona Kubíková.

Velkou, ale mladou nadějí je Fabio Basile startujícíc v barvách Itálie. Je to nyní přesně měsíc, co vybojoval 2. místo na ME dorostenců v Teplicích a nyní již zkouší štěstí mezi juniory. Jeho soupeřem bude mimo jiné i české želízko v ohni, David Pulkrábek (55 kg), který v minulém roce rovněž   vybojoval stříbrnou medaili na dorosteneckém ME a v letošním roce již vybojoval 1. místo v Portugalsku a 2. místo v Litvě.

Další domácí nadějí je Jakub Dědeček se domácímu publiku představí ve své nové hmotnostní kategorii, 73 kg a jistě bude chtít navázat na své vynikající výsledky z letošního roku - 2. místo  v Portugalsku, 3. místo v Litvě a 3. místo v  Korei. Zde již ale startoval v hmotnostní kategorii do 73 kg.

První den  EUROPEAN JUNIOR CUP v Praze je úspěšně za námi a za krásného a slunného počasí byly na 4 tatami k vidění velmi kvalitní utkání, v některých případech s velmi překvapivými výsledky. Turnaj zahájila náměstkyně primátora hlavního města Prahy Ing. Marie Kousalíková a přítomen byl i velvyslanec Koree a také generální sekretář JUA, pan Cho Yong Chul.
Medailový žebříček ovládla po sobotních kláních reprezentace Gruzie, jejíž závodníci dominovali ve všech mužských kategoriích. Dokonce s výjimkou hmotnostní kategorie do 66 kg se ve finálovém bloku vždy představili dva závodníci tohoto státu. Ovšem tak, jak vysokou úspěšnost měli v eliminačních bojích, tak se jim naopak velmi málo dařilo v utkáních o medaile. Celkem dvakrát podlehli v boji o zlato a třikrát v boji o bronz. Přesto však v celkovém součtu vybojovali dvě zlaté a dvě stříbrné medaile. Na druhém místě medailového pořadí se usadilo Německo se 2 zlatými a 5 bronzovými medailemi, třetí je po prvním dnu Itálie s 1 zlatou, 2 stříbrnými a 2 bronzovými.
V hmotnostní kategorii do 55 kg se prosadilo mládí v podobě 3. místa, které vybojoval úřadující dorostenecký vicemistr Evropy z Teplic, Fabio Basile (ITA), který v posledním utkání porazil právě gruzínského závodníka. Pro italského závodníka je Česká republika zřejmě šťastným místem, neboť zde v tomto roce již vybojoval v dubnu zlatou medaili na dorosteneckém turnaji, již zmiňované stříbro z MED v červnu a nyní sbírku zkompletoval bronzem.
Vítězem hmotnostní kategorie do 60 kg se stal korejský závodník Kim Won-Jin a na dalších dvou medailových pozicích se sešli ve stejném pořadí medailisté z dorosteneckého evropského šampionátu v Sarajevu v roce 2008, stříbrný Shmagi Lagazauri (GEO) a bronzový Lukasz Kielbasinski (POL).
Ve finále hmotnostní kategorie do 73 kg se utkali Andrea Regis (ITA) a Betkili Aphrasidze (GEO).

Nedělní část soutěže probíhala ze stejně slunného počasí jako sobotní, takže se nezapotili pouze závodníci, ale také rozhodčí i organizátoři. Výrazný rozdíl byl však v úspěšnosti domácích závodníků. Po třech devátých místech ze soboty, se konečně podařilo se prosadit až na stupně vítězů.

ČeDSC00139.JPGským hrdinou dne byl Tomáš Knápek v hmotnostní kategorii do 81 kg, který jako nůž máslem procházel soutěží až do čtvrtfinále a například ve druhém kole v utkání s maďarským závodníkem Istvánem Nagym předvedl učebnicovou uči matu, kterou rozhodčí zaslouženě ohodnotili IPONem. Ve čtvrtfinále Tomášovi nenastoupil zraněný arménský závodník a cesta k medaili byla volná. Semifinálová porážka s Tchrikishvilim Avtandilem (GEO) Tomáše „odsoudila“ k boji o bronz s Asaffem Chenem (ISR). Ve svém posledním utkání se musel český závodník vyrovnat s nepříznivě vyvíjejícím se stavem a prakticky po celé utkání dotahoval náskok izraelského soupeře. V závěru nakonec díky obrovské aktivitě srovnal stav, soupeř byl potřetí trestán a zápas pokračoval tzv. zlatým skóre. O první medaili pro Českou republiku z pražského turnaje pak rozhodl nádherným kouči gari a i když soupeři zkoušeli protestovat, mohl začít slaDSC00267.JPGvit. Vítězem hmotnosti do 81 kg se stal právě přemožitel Tomáše Knápka, Avtandil Tchrikishvili (GEO), když ve finále porazil Robina Paceka (SWE). Zahájil tak pokračování sobotní gruzínské nadvlády v mužských kategoriích i pro nedělní část.

Další medaili pro Gruzii zajistil bronzem Nozadze Giorgi v hmotnostní kategorii do 90 kg. Naopak úplně první medailí Azerbajdžánu z tohoto víkendového turnaje byl bronz Azera Aghayeva.

Hmotnostní kategorii juniorek do 63 kg ovládla slovinská závodnice Vlora Bedzeti, která v letošním roce již dokázala vybojovat i vítězství ve světovém poháru a je bronzovou medailistkou z ME 2010 ve Vídni. Soupeřkou ve finále jí byla polská závodnice Halima Mohamed-Seghir, která stříbrem potvrdila svůj týden starý zlatý úspěch v polském Cetniewu.

Prosadit se na domácím tatami se podařilo ještě Kristýně Plevové, která obsadila 7. místo v hmotnostní kategorii do 70 kg. Tuto hmotnostní kategorii zcela ovládli německé závodnice, které obsadili jak 2. místo, tak i obě místa 3. Jediný, komu se podařilo „prorazit německý blok“ byla korejská závodnice Seong-Yeon Kim, která vybojovala zlatou medaili.

Nedělní vítězné tažení slovinského ženského týmu pokračovalo i v hmotnostní kategorii do 78 kg, kde zvítězila Urska Gracner a na 3. místě skončila Ana Velensek, která navíc v boji o bronz porazila svou kolegyni Ursku Potocnik. Vítězná Gracner si ve finále díky nádherně provedené seoi nage poradila se svou častou rivalkou, Ivanou Maranic z Chorvatska. Vrátila jí tak porážku z Evropského poháru v Celje (SLO) z června 2010. Pro slovinskou závodnici je úspěch o to cennější, že jde o její první medailové umístění z velkého turnaje v roce 2010.

Poslední slovinskou medailí byl bronz Urski Urek v hmotnosti nad 78 kg, když porazila svou soupeřku z Litvy díky 4 trestům za pasivitu. Finále těžké váhy však bylo čistě německou záležitostí a technikou ani krásou rozhodně neoplývalo. Vítězkou se nakonec stala Claudia Probst, druhá skončila Jasmina Küelbs.

Vítězství v hodnocení zúčastněných zemí si nakonec díky 5 zlatým, 2 stříbrným a 9 bronzovým medailím zajistil velmi početný a silný výběr Německa, před druhou Gruzií a třetí Koreou. Bodovalo celkem 18 států, mezi nimi i Česká republika, díky bronzovému Tomáši Knápkovi.

Autor: Daniel Navrátil