how to make a site
Český svaz Juda > Články > Česká výprava bez medaile. Krpálek sporně prohrál souboj o třetí místo

Česká výprava bez medaile. Krpálek sporně prohrál souboj o třetí místo


26. 9. 2018


Judista Lukáš Krpálek na mistrovství světa v Baku medaili nezískal. V duelu o třetí místo v nejtěžší váhové kategorii prohrál v prodloužení s Dúrenbajarem Ulzíbajarem z Mongolska a obsadil konečnou pátou příčku. Rozhodující okamžik utkání však podle české výpravy byl chybou rozhodčích a duel měl pokračovat."Zápas rozhodla sporná situace. Vlastně ani ne sporná, protože za tohle se prostě wazari dát nemá. Mongol celou dobu klečel na kolenou a to se považuje, že je v boji na zemi. Z kolen by takový útok neměl být nikdy bodován," prohlásil reprezentační trenér Petr Lacina.

Stejné umístění vybojoval Krpálek i v roce 2015 při své poslední účasti na MS v Astaně ještě v nižší váhové kategorii do 100 kilogramů. Ze tří předcházejících šampionátů má ve sbírce zlato z roku 2014 a bronzy z let 2011 a 2013.

Sedmadvacetiletý Krpálek zvládl vstup do turnaje, když ve 2. kole otočil zápas s velkým rivalem Henkem Grolem z Nizozemska. Ten patřil ke Krpálkovým nejméně oblíbeným soupeřům už ve váze do 100 kg, kde ho porazil jen jednou z šesti případů. Po přestupu do nejvyšší váhy ale český judista zvítězil na letošním mistrovství Evropy a i nyní v Baku.

Grola rychle donutil ke dvěma trestům, ale pak sám upadl na wazari a musel dohánět. V poslední minutě vytvořil na soupeře obrovský tlak a 26 vteřin před koncem ho hodil na ippon. Krpálek nad ním vyhrál teprve třetí z osmi soubojů.

"Byl to těžký zápas hlavně psychicky. Je to výborný soupeř, se kterým jsem měl špatnou bilanci, ale povedlo se mi ho porazit a jsem za to moc rád," řekl Krpálek českým novinářům.

V osmifinále s přehledem zdolal olympijského šampiona z roku 2008 Mongola Tuvšinbajara Naidana, kterého hodil dokonce dvakrát na ippon. Poprvé to ale sudí u videa změnili na wazari.

Ve čtvrtfinále sice s domácím Ázerbájdžáncem Ušangim Kokaurim prohrával na wazari, ale pak měl zápas pod kontrolou. Srovnal a byl jasně lepší, jenže při snaze duel rozhodnout udělal chybu, kterou soupeř využil a postoupil na jeho úkor.

"Udělal jsem tam zbytečnou chybu. Cítil jsem, že už to půjde, a zbytečně jsem se do toho hrnul a udělal jsem tuhle blbost. Samozřejmě do toho půjdu a udělám pro medaili maximum, ale tohle mě mrzí, mohl jsem tomu být blíž. Tohle je prostě špatně," litoval Krpálek.

V opravách zmobilizoval síly a proti mladému Temuru Rachimovovi z Tádžikistánu předvedl zkušený výkon. V postoji odrážel soupeřovu snahu a počkal si na vhodný moment k útoku na zemi, kde se dostal do držení a Rachimov poklepáním duel vzdal.

V boji o bronz proti osmému muži světového žebříčku Ulzíbajarovi vedl Krpálek utkání takticky, ale byl aktivnější. V prodloužení nastala kontroverzní situace, když se soupeř dostal na kolena a Krpálek se snažil přejít do protiútoku, ale přitom upadl. Sudí to ale posoudili jako wazari pro Mongola a ani Krpálkovy protesty už na výhře jeho soupeře nic nezměnily.

"Zápas nebyl pohledný pro oko diváka. Rozhodčí si řekli, že se toho raději zbaví, a ohodnotili i takovou techniku, která by správně neměla platit. Kdyby se to pouštělo na semináři, tak se řekne, že to bylo z kolen. Ale v této vyhrocené situaci tam to wazari prostě dají. Rozhodování v prodloužení bývá hodně za hranou," prohlásil Lacina.

"Lukáš to měl těžké, měl ukrutný los, ale pral se skvěle, i když chyboval. Hlavně ve čtvrtfinále, kdy to s Ázerbájdžáncem chtěl ukončit zbytečně rychle. Pak si zkušeně poradil s Tádžikem. I zápas o bronz byl dobře vedený, neriskoval. To, že pak chtěl soupeře kontrovat, bylo správně, protože byl soupeř na kolenou, ale sudí rozhodli, jak rozhodli," dodal Lacina.

Když rozhodčí vyhlásili bronzovým medailistou na mistrovství světa v Baku jeho protivníka Dúrenbajara Ulzíbajara z Mongolska, český judista Lukáš Krpálek se nechápavě rozhlížel kolem sebe. Věřil, že nepříznivé rozhodnutí sudího opraví videorozhodčí, ale to se nestalo. Nepomohly ani dlouhé protesty, Krpálek tak musel přijmout porážku, ale ani několikeré zhlédnutí situace ze záznamu ho nepřimělo změnit názor.  

"Před šampionátem bych byl za páté místo šťastný, ale v tuhle chvíli jsem hodně zklamaný, protože vím, že to takhle nemělo dopadnout a že to rozhodnutí mělo být jiné," řekl Krpálek ČTK a Radiožurnálu.

"Nechci se vymlouvat. Vím, že jsem měl spoustu času na to zápas rozhodnout. Možná zbytečně dlouho jsem se ho snažil unavit. Ale v prodloužení přišla věc, ze které jsem i teď v šoku. Viděl jsem to několikrát na videu a pořád nepochopím, proč to ohodnotili takhle," prohlásil.

Mongol šel do útoku, který Krpálek odvrátil a soupeř klesl na kolena, ze kterých nemůže jít do chvatu. Český judista proto zaútočil. "Klečel na kolenou a já přebíral celou situaci a chtěl jsem ho hodit na chvat sumi gaeši, kdy jdu přes svá záda. A jak jsem si lehal, tak oni vyhlásili wazari pro soupeře," nechápal olympijský vítěz z Ria. Podle sudích však už v tu chvíli Ulzíbajar vstával, proto mohla být akce obodována.

"Je to věc, která hrozně bolí. Kdybych prohrál regulérně, tak bych to skousnul, ale takhle... Nebo kdyby to bylo v době bez videa. Ale když ta technika je a mohou se na to podívat, tak o to víc to mrzí. Pořád jsem čekal, že zakročí někdo z vyšší pozice nebo někdo, kdo to viděl jinak," popisoval, proč protestoval a zůstával na tatami, odkud ho sudí vykazoval.

Podle něj mohla roli sehrát i politika. "Trochu si myslím, že je to i tím, že Mongolové tu měli svého prezidenta. Tak chtěli, aby jejich závodník získal medaili. Ale to nemá se sportem nic společného. Vyhrát se má pořádně a ne pomocí rozhodčích. Ale třeba to je jen můj pohled," dodal.

Na druhou stranu připustil, že šampionát mu nevyšel podle představ. "Medaili jsem chtěl hrozně moc, ale dnes mi to úplně nesedlo. Sice jsem rád, že jsem porazil lidi, ze kterých jsem měl obavy. Ale vlastně skoro v každém utkání jsem upadl, prohrával jsem a musel jsem to otáčet. Před šampionátem jsem se cítil lépe než pak na žíněnce. Dělal jsem zbytečné chyby," uznal.

"Ta ve čtvrtfinále byla obrovská. Soupeř už skoro nemohl stát a já se zbytečně hrnul do chvatu. To byla zbytečná chyba. Sice to taky byla sporná situace, ale když jsem se na to podíval na videu, tak to mohli dát. Zvlášť domácímu závodníkovi," souhlasil dodatečně s rozhodčími.

Vstřebat zklamání mu nyní pomůže i čtyřměsíční dcera Mariana, která je spolu s manželkou Evou s ním v Baku. "Jsem rád, že tu rodina se mnou byla. Že mě podpořila v závodě. Když jsem slezl z tatami, tak jsem neměl náladu vůbec na nic, ale teď půjdu za nimi a budu si s malou hrát. A už se těším domů za (synem) Tondou, který mi také chybí. I když je člověk naštvaný, s dětmi přijde pohoda," řekl Krpálek.

Brzy je ale bude muset znovu opustit a vyrazit na další turnaje. "Musím to hodit za hlavu a jet dál. Doufám, že tuhle zášť si vynahradím někde jinde. Budu se snažit využít náročné přípravy a nějaké turnaje objedu. Určitě budu na Grand Slamu v Ósace, pravděpodobně v Abú Zabí a také za dva týdny na Grand Prix v Mexiku. Ale musíme to domluvit s trenéry," dodal.© 2018 Český svaz Juda
Adresa

Zátopkova 100/2
160 17 Praha 6

IČ: 00537560
DIČ: CZ00537560 

Kontakty

Email: czechjudo@czechjudo.cz 

Telefon: +420 233 355 280
Mobil: +420 605 233 341 
Fax: +420 257 214 265