Český svaz Juda

Krátce

Evidenční karta za rok 2017 je platná na soutěžích do 31.1.2018!


Ukončené přihlášky do dlouhodobých soutěží a kvalifikace do DL a I. ligy

Více informací zde...
Objednávky členského poplatku ČSJu pro rok 2018 budou možné od 1.1.2018


Návrh sportovního kalendáře 2018 + termíny mistrovských soutěží

více zde...
Formulář pro zájemce o pořadatelství mistrovské soutěže

Partneři

  • Adidas
  • Alpine Pro
  • Steilmann
  • Finep
  • TepGastro
  • iSPORT
  • TV COM
  • Web archiv
European Judo Union International Judo Federation
YouTube - Czech judo FaceBook - Czech judo
Novinky
RSS
Kalendář
David Klammert v Tunisku bronzový
21.01.2018

Skvělý výkon v Tunisku zakončil D. Klammert v boji o bronz ukázkovým ipponem a získal svojí první medaili na turnaji Grand Prix.

Po volném losu v prvním kole hodil na ippon Brita Petgrava. Ve čtvrtfinále "převálcoval" bývalou světovou jedničku Van T Enda z Holandska. Ve vyrovnaném semifinále podlehl v poslední sekundě utkání pozdějšímu vítězovi Bozbajevovi z Kazachstánu, Davidovi chybělo malinko štěstíčka, aby zápas vyhrál, když několik sekund před koncem nedotáhl slibnou techniku nohou. V boji o bronz zvítězil nad Brazilcem Macedou.

GRATULUJEME!

 Grand Prix Tunis - naše další české želízko v ohni
20.01.2018

Na Grand Prix Tunis nereprezentují pouze čeští závodníci, ale svojí premiéru na tomto turnaji si odbývá i česká rozhodčí Hana Šafaříková.
Držíme jí palce!Narozeniny!
19.01.2018

V pátek 19.ledna oslavil narozeniny jeden z našich nejúspěšnějších judistů - Jiří SOSNA.
Přejeme mu pevné zdraví a štěstí do dalších let, a těšíme se na jeho úsměv a humor!A je to tady! GP Tunis a 7. místo pro ČR
19.01.2018

Na Grand Prix v Tunisu obsadil český reprezentant Pavel Petřikov krásné 7. místo.
Radost z jeho úspěchu musel mít i jeho "trenér" Jaromír Ježek.
Oběma GRATULUJEME!Judisty čeká první světový turnaj roku. Zraněný Krpálek zůstal doma
18.01.2018

Reprezentaci judistů čeká první turnaj roku 2018. Na úvodní podnik světové série do Tunisu se vypraví čtyři závodníci. „Jde o nominační turnaj pro mistrovství Evropy a také o získávání bodů do světového žebříčku,“ vypočítal reprezentační šéftrenér Petr Lacina.

Sledujte on-line
Výsledky on-line

Seminář rozhodčích a trenérů - nová pravidla JUDA
08.01.2018

Datum:    21.1.2018
Místo:    ZŠ Dukelská 1818, Benešov.

Program:
    8.00 - 9.00 hodin    - prezence
            9.00 hodin - zahájení

Hlavní lektoři:
    Marián Hefka a Vladimír Hnidka

S sebou:
    přezúvky, kimono, psací potřeby

Poznámka:
    Zahájení je praxí na tatamiÚpravy pravidel pro mládežnické kategorie
08.01.2018

Plénum ČSJu schválilo na svém jednání dne 8.12.2017 návrh na změnu úprav pravidel pro mládežnické kategorie v rámci ČSJu s účinností od 1.1.2018.

Tento návrh bude zapracován do nových Pravidel JUDA, vydaných po semináři rozhodčích v Benešově.


Ke stažení zde...

Pohár nadějí - U18 a U23 a tréninkový sraz
02.01.2018

Zveme Vás na tradiční lednový turnaj dorostu a mužů a žen do 23 let, který proběhne v sobotu 27. ledna 2018 v Olomouci.

 

Přihlášení do 24. ledna 2018 do 23:00 hodin zde...

Seznam přihlášených závodníků zde...


Více informací zde...

Lukáš Krpálek v Tokiu stříbrný
03.12.2017

Lukáš Krpálek se po zranění vrátil na světové tatami v oslnivé formě a na turnaji Grand Slam v Tokiu obsadil 2. místo když v nervy drásajícím téměř 15-ti minutovém utkání podlehl na diskutabilní shido domácímu Ogawovi. Zajímavostí je skutečnost, že vítěz Ogawa je synem několikanásobného mistra světa z 80-tých a 90-tých let.

Skvělý výkon podal i David Klammert, kterému k medaili chyběl pouze krůček.

Michal Horák si v prvním kole připsal cenný skalp nad korejským reprezentantem, ve druhém ale v golden score podlehl Rakušanovi Hegyimu.

Ivan Petr byl vyřazen, stejně jako M. Horák, ve druhém kole, Jiří Petr a Radek Hecl nezvládli svá úvodní utkání.

více zde....Rozhovor s Radkem Heclem o trénování a žití v Japonsku
03.12.2017

Do Japonska se vydal na zkušenou. Teď už je judista Hecl občanem Tokia osm let Svůj první turnaj světového okruhu v letošní sezoně absolvoval v Tokiu Radek Hecl. Český judista žije a trénuje už osm let právě v japonské metropoli. „Byl jsem na výšce a tehdy byla taková móda vycestovat někam aspoň na rok, všichni moji kamarádi jezdili do Ameriky, ale já, protože mám rád judo, jsem samozřejmě zvolil Japonsko,“ vzpomínal dvaatřicetiletý judista.


více zde...

Dotace obdržené od Ministerstva školství a tělovýchovy pro rok 2017:
29.11.2017Zprávy z komisí - Sportovně technické komise
14.11.2017

Sportovně technická komise:

- Sportovní kalendář 2018 - Výkonný výbor schválil změnu modelu pro Přebor ČR mladšího a staršího žactva a MČR juniorů a republikovou soutěž pro družstva žen, dorostenek a staršího žactva

Kontumace výsledků - STK rozhodl o kontumaci výsledků na MČR družstev dorostenek pro TSC Turnov pro neoprávněný start závodnice

Kolegium DANů:

- kolegium DANů informuje o prodloužení třídy a o proškolení zkušebních komisařů I. a II. třídy

Komise rozhodčích:

- Světová federace juda (IJF) připravuje nová pravidla juda, platná od 1.1.2018. Tato pravidla musejí být schválena na kongresu IJF, který proběhne 13-14. ledna 2018 v Mittersillu. Po tomto datu budou oficiálně přijata i jako pravidla pro ČSJu.

- Pravidla juda pro žákovské kategorie budou navazovat na výše uvedené změny 

 


Sportovně technické komise
Kolegium DANů
Informace o připravovaných změnách v pravidlech (nazávazné)

Video - úvod do pravidel juda
21.09.2017

Připravili jsme pro Vás, rodiče judistů a další příznivce našeho sportu, krátké video, seznamující se základními pravidly našeho sportu.
Šíření do řad široké veřejnosti je vítáno!Webový rozcestník - "Kam na judo?"
09.09.2017

Vážení přátelé juda!

Český svaz juda upozorňuje na webový rozcestník "Kam na  judo", který umožňuje najít zájemcům o náš sport klub v okolí svého bydliště.

Prosíme Vás o prezentaci webové stránky www.kamnajudo.cz

Děkujeme!


Webový rozcestník zde...

Petr Lacina hodnotí výkony našich v Budapešti
01.09.2017

S výkony našich na světovém šampionátu jsem spokojený. Přes neúčast naší největší naděje Lukáše Krpálka vyhráli naši reprezentanti 10 utkání, což je znatelné zlepšení oproti předchozím šampionátům.
Absolutorium zaslouží Pavel Petřikov, nasazení a projev se mi ale líbil u všech. Veliká škoda, že David Klammert nedotáhl slibně rozjeté osmifinále proti Margianimu, jeho účast ve finálovém bloku byla velice blízko. Stejně tak Ivan Petr nebyl od postupu do finálových bojů příliš daleko. Smůlu měl Jakub Ječmínek, kterému los přisoudil budoucího mistra světa již ve třetím kole.
Všichni naši, kteří mají olympijské ambice, si zde znatelně polepšili ve světovém žebříčku, na nejbližších turnajích světové série by měli být mezi nasazenými.
Doufám, že se naše zraněné opory L. Krpálek a J. Musil dají zdravotně brzy do pořádku a ještě letos nastoupí na některém turnaji Grand Slam nebo Grand Prix.David Klammert hodnotí svůj výkon v Budapešti
01.09.2017

V prvním utkání s Marchitanem jsem trochu cítil poraněná žebra, počkal jsem si ale na jeho chybu.
Proti Clergetovi jsem měl psychickou výhodu, protože jsem ho porazil ve Varšavě na Mistrovství Evropy družstev. Je to výborný judista a jediné, co jsem proti němu mohl udělat, bylo se s ním jít řezat do krve a na maximum. A to jsem udělal. K ničemu jsem ho nepustil, donutil jsem ho k chybě a odkontroval jsem. Do puntíku jsem splnil taktický plán, co jsme si dali s trenérem, a ukázalo se, že i světová dvojka jde porazit.
S Margianim jsem v rozhodujícím okamžiku cítil, že ho mohu na tělo hodit. Měli jsme tam dlouhou zteč. On mě ale odkontroval a přetáhl to na svou stranu.
Bylo to mé první mistrovství světa, užíval jsem si to od začátku. Dostat se takhle daleko a porazit světovou dvojku je skvělé. Bohužel to už dál nevyšlo. Ale je to další zkušenost a poučím se z chyb, které jsem udělal.David Klammert skončil v Budapešti na 9. místě
01.09.2017

Poslední z našich reprezentantů nastoupil na světovém šampionátu v  kategorii do 90 kg David Klammert.
V prvním kole měl volný los. Ve druhém kole hodil nebezpečného Marchitana z Emirátů krásným hodem na ippon. Ve třetím měl za soupeře Francouze Clergeta, kterého porazil na letošním mistrovství Evropy. Tento výsledek se mu podařilo zopakovat a přes Francouze, proti kterému rozhodl kontrachvatem oceněným waza-ari, se dostal do čtvrtého kola, kde nastoupil proti Margianimu z Gruzie. Nervy drásající vyrovnané utkání rozhodl pro sebe Margiani v samotném závěru  utkání, když okontroval Davidův pokus o uki-wazu a 15 sekund před koncem získal rozhodující waza-ari.
D. Klammert tak skončil na děleném 9. místě.Ivan Petr hodnotí své vystoupení v Budapešti
31.08.2017

Deváté místo je hezké, a když se řekne osmifinalista mistrovství světa, tak to zní hezky, ale stejně mě mrzí, že to nešlo dál. Převládá zklamání, protože chyběl kousek, abych byl ve čtvrtfinále.

Csoknyai mě tam jednou nachytal na svůj osobní chvat, který jsem z této strany nečekal. Pak už jsem to nedotáhl. V závěru už mi tuhla levá ruka a nemohl jsme se prosadit do úchopu. On si to pak již pohlídal.

Petr se ale děleným devátým místem postaral o druhý nejlepší český výsledek na šampionátu po páté příčce Pavla Petřikova a připsal si tak úctyhodných 320 bodů do světového žebříčku.Ivan Petr skončil v Budapešti 9.
31.08.2017

V kategorii do 81 kg se dnes na světovém šampionátu představil Ivan Petr.
V prvním kole měl volno, ve druhém proti exotickému soupeři z tichomořského Nauru sice nedotáhl první držení do konce a získal waza-ari, vzápětí ale hodil soupeře na ippon technikou sumi-gaeši.
Ve třetím kole zvládnul bitvu proti Coughlanovi z Austrálie, kterou rozhodl v poslední minutě opět technikou sumi-gaeši, kterou získal rozhodující waza-ari.
Ve čtvrtém kole ale podlehl domácímu Csoknyaiovi, který dosáhl waza-ari technikou seoi-nage.
Ivan Petr tak skončil na děleném 9. místě.J. Ježek: "Od září jdu na druhou stranu"
30.08.2017

Ve středu 30. srpna 2017 nastoupil na tatami na vrcholné mezinárodní akci naposledy. Na mistrovství světa v Budapešti se Jaromír Ježek rozloučil s aktivní činností porážkou už v prvním utkání. „Trefil to nádherně, mně ty nohy vyjely nahoru a bylo to,“ popsal klíčový moment duelu s Němcem Zinggem.
Třiadvacetiletý soupeř hodil Ježka po minutě a půl boje, když provedl brilantně techniku tani-otoši. „Pocity jsou smíšené, rozhodlo se to rychleji, než jsem čekal,“ pravil český judista krátce po vyřazení. „Hodnocení mistrovství světa je pro mě krátké, rychlé, výstižné.“
Během své bohaté kariéry získal Jaromír Ježek bronzové medaile na evropských šampionátech juniorů, kategorie do třiadvaceti let i mezi seniory, třetí skončil také na Světové univerziádě. Třikrát startoval na olympijských hrách, víc účastí v soutěžích pod pěti kruhy nezažil žádný český judista. Na mezinárodních turnajích se prosadil osmnáctkrát na stupně vítězů.
Od září jdu na druhou stranu, do jiné lajny,“ potvrdil svůj přechod do pozice trenéra. „Mám připravené stopky, takže si je pověsím na krk a kluci budou makat. Budu se jim snažit předat své zkušenosti, ne tedy tuhle z posledního mistrovství světa, ale za tu kariéru jsem něco nasbíral, takže jim rád budu radit od psychiky, techniky po fyzickou kondici, jak nejlépe dovedu.
Jako závodník si Jaromír Ježek vždy kladl vysoké cíle. Pořádné výzvy očekává i od své nové pozice. „Když si stoupnu na druhou stranu, tak bych samozřejmě chtěl vychovat olympijského vítěze, to je asi sen každého trenéra,“ prohlásil. „Potenciál tam myslím je, jenom je třeba ty hvězdičky vypilovat tak, aby proměnily svoje hodnoty a kvality do medailí. Jde o to se snažit a chtít.“Kategorie do 73 kg na mistrovství světa
30.08.2017

 Na mistrovství světa se dnes představili v kategorii do 73kg dva naši reprezentanti.
Jakub Ječmínek nejprve vyřadil Rasulova z Tádžikistánu, když vyrovnané utkání dospělo do Golden Score, které Jakub rozhodnul ve svůj prospěch krásnou technikou Goši-guruma.
"Cítil jsem, že Rasulovi postupně odcházejí síly, vystupňoval jsem tedy v prodloužení tlak a rozhodnul", hodnotil Jakub své první utkání.
V dalším kole ale neuhlídal Tai-otoši světové jedničky Japonce Hašimota a přes sympatický výkon tak pro něj šampionát skončil.
"Japonec má neuvěřitelně silný úchop. Přesto jsem si věřil, že bych ho mohl zaskočit a jednu chvíli jsem ho dostal i pod tlak. Škoda, že jsem na něj narazil tak brzy, formu jsem myslím měl dobrou".
Němec Zingg bohužel zaskočil Jaromíra Ježka hezky provedenou technikou Tani-otoši a vyřadil ho tak z dalších bojů.Rozhovor s Pavlem Petřikovem
30.08.2017


Rozhovor

Pavel Petřikov vybojoval na Mistrovství světa 5. místo
28.08.2017

Pavel Petřikov skončil na mistrovství světa na děleném pátém místě. V Budapešti podlehl v duelu o bronz bývalému mistru světa Boldbátarovi Ganbatovi z Mongolska. V semifinále předtím nestačil na světovou dvojku a dalšího bývalého šampiona Naohisu Takata z Japonska.
"Před turnajem bych páté místo bral, ale teď převládá pocit, že medaile byla blízko. Ocením ho asi až zpětně. Teď je to spíše smutné," litoval Petřikov v rozhovoru pro Radiožurnál. "Měl jsem tu ženu, sestru, kamarády, otce na lavičce. Škoda, že jsem se jim neodvděčil tou medailí. Musím se teď dát zdravotně dohromady a pak si promyslet, co s kariérou dál," dodal.
Jednatřicetiletý Petřikov je na osmém MS a nejlépe dosud dopadl v roce 2009, kdy skončil na děleném sedmém místě. Po osmi letech dokázal své maximum vylepšit, ale medaile mu těsně unikla. Cenný kov na MS dosud získali z českých reprezentantů jen Vladimír Kocman, Jiří Sosna, Lukáš Krpálek a Petřikovův otec a trenér Pavel Petřikov starší, který byl stříbrný v roce 1981. Za posledních 26 let ale zaznamenal na MS mezi muži lepší výsledek jen Krpálek v podobě dvou bronzů a zlata z roku 2014.Pavel Petřikov vybojoval na Mistrovství světa 5. místo
28.08.2017

V prvním kole Petřikov porazil Ukrajince Artěma Lesjuka na wazari v závěru. Ve druhém měl za soupeře favorizovaného Francisca Garrigose ze Španělska a dokázal ho zaskočit. Minutu a půl před koncem Petřikov světovou trojku zalomil na záda a hned se přestal prát s vidinou, že jde o ipon. Jenže rozhodčí ukázal jen wazari a duel nezastavil, čehož se Španěl pokusil využít a snažil se Petřikova udržet na zemi. Po přezkoumání videa ale sudí rozhodnutí změnili a udělili českému reprezentantovi ipon.
"Trefil jsem to na jednu ze svých osobních technik, kterou hodně piluju. Jsem rád, že mi to proti němu vyšlo, protože to byl určitě jeden z adeptů na medaili. To mě nakoplo do dalších bojů," řekl Petřikov Radiožurnálu.
V osmifinále se pak trápil se světovou pětapadesátkou Moritzem Plafkou z Německa. Dostal dva tresty, jenže po 40 vteřinách prodloužení dokázal bodovat wazari a mohutně slavil postup. Také ve čtvrtfinále musel do prodloužení, po minutě pak hodil Kazacha Gusmana Kyrgyzbajeva na ipon.
"Byl to hodně těžký zápas. V únoru jsem s ním prohrál v Paříži. Má šikovný úchop a je to proti němu fyzicky dost náročné," popsal Petřikov.
V semifinále ale nestačil na mistra světa z roku 2013 a bronzového medailistu z olympijských her v Riu de Janeiro. Takatovi minutu a půl před koncem vyšel útok, získal wazari a už postup ubránil.
Smolně pro Petřikova skončil i duel o bronz proti Gambatovi. Vyrovnaný souboj rozhodl soupeř 20 vteřin před koncem útokem na wazari. Petřikov už neměl čas na odpověď a prohrál i třetí vzájemný duel.
Jednu výhru si v turnaji připsal Pulkrábek, který zdolal Julia Molinu z Guatemaly. Ve druhém kole však ve druhé minutě prodloužení smolně podlehl Mansinhovi z Portugalska.  UPOZORNĚNÍ!
04.05.2017

Dovoluji si upozornit na poměrně časté nedodržování Soutěžního řádu nejen ze strany trenérů, ale i ze strany rozhodčích a sportovních ředitelů soutěží.
Jedná se o tolerování startů v kategorii mláďat (dívky a chlapci U9 a U11) bez roční sportovní přípravy.

Tyto věkové kategorie mohou startovat na soutěžích juda (definice soutěže je stanovena Soutěžním řádem) po roční přípravě. Roční přípravu vyjadřuje datum zavedení závodníka do Centrální evidence. Kontrola se provádí při vážení a kontrole dokladů startujících závodníků. Zpravidla jí provádějí rozhodčí, delegovaní na turnaj.
V případě, že rozhodčí nebo sportovní ředitel turnaje toleruje start závodníkům, kteří toto pravidlo nesplňují, porušují stávající směrnice a řády, za což mohou být disciplinárně potrestáni.

Druhou rovinou tohoto problému je právní odpovědnost, kterou v případě např. vážného zranění závodníka, nesplňujícího stanovenou podmínku roční přípravy, nese hlavní rozhodčí, odpovědný za práci rozhodčích při registraci, případně sportovní ředitel turnaje.

Podmínku roční přípravy v kategorii mláďat nelze chápat jako omezování účasti mláďat na soutěžích juda. Byla stanovena s ohledem na ochranu zdraví nejmladších závodníků.
Žádám trenéry, rodiče, rozhodčí a další činovníky podílející se na organizaci turnajů, aby toto ustanovení dodržovali!

                                             Roman Kalous
                                      Sportovní ředitel ČSJu  Lukáš Krpálek byl hostem ranního Radiožurnálu
20.12.2016

Pokud jste propásli předvánoční rozhovor s Lukášem Krpálkem, kterého vyzpovídala Lucie Výborná, nezoufejte.

Rozhovor si můžete přehrát z archivu Radiožurnálu


Stránka pořadu zde...

SEZNAMTE SE S ŠAMPIÓNEM
07.11.2016

Obsáhlý medailonek Lukáše Krpálka je k dispozici na stránkách EJU.


Medailonek

TMK nabízí:
08.02.2016

Do kolekce instruktážních materiálů ze seminářů, pořádaných Českým svazem juda přibylo DVD ze semináře korejského mistra Jeon Ki-young,

který se konal v prosinci loňského roku v Praze.

DVD si můžete objednat emailem na adrese josef.brozjudo@seznam.cz