how to make a site

Judo láká na souboj Evropy s Asií, ve hře jsou i české naděje


Praha 7. srpna (ČTK)

  V souboj Evropy a zbytku světa v čele se skvělými Asiaty a Brazilci se mění každá velká judistická akce a turnaj v Pekingu nebude žádnou výjimkou. Na olympijském tatami se naopak čekají ještě ostřejší souboje, ke kterým upře větší pozornost než jindy i česká judistická obec. Ve hře totiž budou i Pavel Petřikov s Jaromírem Ježkem, kteří ukončili osmileté čekání na účast českého reprezentanta v mužské soutěži.

 Petřikov vstoupí do bojů v kategorii do 60 kg už v sobotu. Ježek, jako třetí muž světového žebříčku, o dva dny později ve váze do 73 kg. Druhý jmenovaný je dokonce považován za jednu z českých medailových nadějí. Sám Ježek se však do role spolufavorita nepasuje, přestože v letošní sezoně zazářil dvěma vítězstvími na závodech Světových pohárů, jedním třetím místem a pátou pozicí na mistrovství Evropy v Lisabonu. Od devátého místa Petra Jákla v Sydney se žádný Čech na Hry nedostal, čekání utnuli až nadějní Petřikov s Ježkem.

 Hlavně do Ježka se vkládají velké naděje. "Někdo si přečetl výsledky v novinách a hned je ze mě možný medailista. Ale tady to bude nesmírně těžké, jsou tady nejlepší z nejlepších, bude to nejtěžší turnaj co se obsazení týče," řekl Ježek. "Bude záležet na tom, jak mi to sedne, jak se vyspím, jestli bude svítit sluníčko. Ale je jasné, že o medaili bych se pral rád. Bude to složité, každá chybička se tady totiž bude tvrdě trestat," uvedl závodník Sokola Vršovice, který v prvním kole soutěže vyzve Uzbeka Šokira Muminova.

 Druhý z českých talentů Petřikov si odbude svoji velkou olympijskou premiéru už v sobotu, představí se jako vůbec jeden z prvních českých sportovců v Pekingu. Také Petřikov za sebou má dobrou sezonu, druhé místo na SP v Tbilisi jej katapultovalo do špičky a závodník PSK Hradec Králové okupuje jedenácté místo světového rankingu.
"Cítím se docela dobře, ale jakmile jsem se dozvěděl los, tak to napětí na mě už trochu padlo," popisoval Petřikov v rozhovoru s ČTK. Petřikov čeká na vítěze souboje Brazilce Lourenca a Ukrajince Korotuna. "S oběma jsem šel jednou a s oběma prohrál, takže je to všechno otevřené. Ale rád bych jim to vrátil a na olympiádě pro to bude ta nejlepší příležitost. Moc bych si přál být do sedmého místa," líčil Petřikov.

 Společně s Ježkem prošli těžkou přípravou a teď by měsíce plné dřiny měli oba korunovat. "Je fakt, že to prožívám i za ně. Až je uvidím na tatami, tak mě polije horko. A kdyby byli do osmého místa, bylo by to vynikající. Peking by mohl být pro české judo takovým milníkem a kdyby se podařilo udělat dobrý výsledek, byla by to pro všechny obrovská vzpruha," řekl svazový šéftrenér Michal Vachun. 
 

 Judistické soutěže i letos nepochybně nabídnou báječné zápasy a poutavé příběhy,které se zapíšou do historie. Drobounká Japonka Rijoko Taniová v nejlehčí váze do 48 kg zkusí získat své třetí olympijské zlato. Tím by vyrovnala rekord legendárního Tadehira Nomury, žádný jiný judista jinak olympiádu třikrát nevyhrál. Ve váze do 63 kilogramů se hned v prvním kole utkají dvě velké favoritky Lucie Decosseová z Francie a Slovinka Urska Zolnirová, což bude další z velkých taháků. Evropanky se budou snažit o to prolomit hegemonii skvělých závodnic z Japonska, Severní Koree, Kuby a Číny.
  V mužských kláních se rozdíly mezi evropskou školou a zbytkem světa mažou. Velkým tahákem a symbolickým soubojem kontinentů by se mohly stat zápasy v královské váze nad 100 kilogramů. Čest Evropy v ní budou hájit francouzský mistr světa Teddy Rinner s novým evropským šampionem a zkušeným matadorem Tamerlanem Tmenovem. Proti nim se postaví japonská hvězda Satoši Iši. V devadesátce bude ozdobou Her i souboj Nizozemce Huizingy, v jehož sbírce je olympijské zlato a dva bronzy, s olympijským vítězem z Atén Iliasem Iliadisem, který minule startoval ještě v nižší váze do 81 kg.

gmt

«
© 2018 Český svaz Juda
Adresa

Zátopkova 100/2
160 17 Praha 6

IČ: 00537560
DIČ: CZ00537560 

Kontakty

Email: czechjudo@czechjudo.cz 

Telefon: +420 233 355 280
Mobil: +420 605 233 341 
Fax: +420 257 214 265