Český svaz Juda

Z Lukáše jsme měl hlavu jak pátrací balon, řekl trenér Petřikov

2.7.2017 3:56
Aktualizováno - 2.7.2017 16:01
Články

Trenér českých judistů na Grand Prix v Číně Pavel Petřikov starší musel celý den poslouchat, jak si jeho svěřenec Lukáš Krpálek stěžuje na bolesti zad, únavu a další problémy. Dobře ale věděl, že olympijský vítěz z Ria de Janeiro si potřebuje jen postěžovat, ale že na žíněnce bude předvádět své mistrovské judo, jehož výsledkem byla další zlatá medaile.

štvalo a chtěl jsem to otočit. Dal jsem do toho maximum. Povedl se mi chvat sumi-gaeši a následně držení, takže super," radoval se olympijský vítěz z Ria.
Těší ho, že i po půl roce od přesunu do nejvyšší váhové kategorie mu vychází jeho největší zbraň a to boj na zemi a udržení soupeře. "Je super, že newaza mi pořád funguje, že mě ještě tolik neznají. Takhle dobře to asi pořád nepůjde. Ale chci toho využít, dokud to jde," dodal.
I proto stále rozšiřuje svůj rejstřík chvatů a jeden z nich tomoe-nage ukázal i v Číně ve čtvrtfinále proti Korejci Kim Sung-minovi. "Každý vyhraný zápas potěší, ale měl jsme radost hlavně ze zápasu s Korejcem, který je výborný závodník se spoustou medailí. Když se mi proti němu povedla technika, kterou zas tak dlouho netrénuji, tak jsme z toho měl opravdu radost," řekl šestadvacetiletý judista.


Česká reprezentace nyní zůstává v Chu-che-chao-tche další tři dny a bude zde trénovat na kempu. "Mělo by to být se stejnými závodníky, plus další judisti z Číny. Uvidíme, jak to bude vypadat. Pak se přesuneme do Japonska, kde nás čekají určitě kvalitní tréninky. To je naše hlavní část přípravy na mistrovství světa. Pak je tam ještě Bělorusko. Potom už přejdeme na lehčí režim, dolaďování a budeme doufat, že to vyjde na světě," dodal Krpálek.

"Já z něj měl hlavu jak pátrací balon. Od začátku to bylo, že ho bolí záda nebo noha, ať ho když tak přijdu otočit, kdyby zůstal ležet na žíněnce. Nebo že ho to dneska nebaví, že to bude ostuda, že prohraje hned v prvním kole, jak to pak bude vysvětlovat. Takové ty kecy. Tak jsem mu řekl, ať to nevysvětluje a dá výpověď, a dělal jsem, že ho neslyším," řekl ČTK Petřikov, který na turnaji vedl český tým místo reprezentačního kouče Petra Laciny.


Sám se pohybuje především u nižších vah, ale z vlastní závodnické zkušenosti si vybavil, jak si podobně před závody stěžovali těžší judisté v čele s Vladimírem Kocmanem a Jiřím Sosnou. "Hned se mi to vybavilo, že to s nimi bylo podobné. Nesmíte jim to zas tak věřit," dodal Petřikov, jenž byl přesvědčený, že i přes bolest zad Krpálek turnaj zvládne.


A skutečnost mu dala za pravdu. Rodák z Vysočiny postupně porazil Adila Orazbajeva z Kazachstánu, Kim Sung-mina z Koreje, nasazenou jedničku Rusa Andreje Volkova a v boji o zlato také Dúrenbajara Ulzíbajara z Mongolska.


"Lukáš ukázal mistrovské judo. Dělal jen to, co potřebuje. Šel profesorsky a dělal, co musel. Jen Rus a pak Mongol ho vyprovokovali, když Lukáš spadl na wazari. Pak jsme teprve Lukáše viděli v plné formě, kdy jak blesk předvedl nástup, držení a konec. Tohle dělá mistry světa a olympijské vítěze," zhodnotil Petřikov Krpálkův výkon.
Jinak se na českých reprezentantech hodně projevila únava z přípravy na mistrovství světa a jejich výkony zatím nebyly ideální. Pavel Petřikov mladší a David Klammert vybojovali sedmá místa, nikdo jiný se nedostal přes osmifinále.
"Byl to poslední test před světovým šampionátem. Všichni šli z plné přípravy a ukázalo nám to nedostatky, na kterých musíme pracovat. Spousta našich borců prohrála vlastními chybami," připustil Petřikov starší.


"David Klammert se je bijec, který se pere a má pohyb, ale tady byl od začátku v křeči, nefungovaly mu ruce ani nohy. Petřikov a Jarda Ježek se tu zas vraceli po delší pauze zaviněné zraněním. Do šampionátu je ale ještě dost času to namakat a vylepšit," dodal.
Mladší závodníci podle něj navíc získali cenné zkušenosti. "David Pulkrábek se ve snaze o chvat utočil sám a soupeř ho okontroval. Tam nezafungoval pud sebezáchovy. Jakub Ječmínek zas byl v technice na zemi, kterou má zmáknutou, ale zapomněl na obranu, čehož zkušený soupeř využil. Alespoň Kuba ví, že když soupeře mele, že to automaticky neznamená, že ho nemůže přemoct," řekl.


Také Ivan Petr podle kouče doplatil na nováčkovskou daň. "Bylo jasné, co soupeř udělá, když se mu vyvlékl z ruky, ale Petr na to nedokázal zareagovat," dodal Petřikov starší.
Této medaile si hodně cením, řekl Krpálek po triumfu v Číně
Ačkoli má na kontě celou řadu medailí, zlata z Grand Prix v Číně si judista Lukáš Krpálek hodně cení. Vybojoval ji totiž i přes velkou únavu a bolesti zad, kvůli kterým zvažoval, že v průběhu turnaje vzdá. Přesto dokázal semifinále a finále otočit a slavit další triumf po přesunu do nejtěžší váhové kategorie.
"Každá medaile v této kategorii je vydřená. Jsem rád, že to vyšlo. Jsme v náročném období, kdy jezdíme po kempech a máme nejnáročnější přípravu. O to víc si cením této medaile," řekl Krpálek pro ČTK. "Měl jsem tu těžké zápasy a nebyl jsme na tom úplně dobře. Ne, že bych v medaili nevěřil, ale věděl jsem, že to bude hrozně těžké," dodal.
V semifinále s Rusem Andrejem Volkovem i ve finále s Dúrenbajarem Ulzíbajarem z Mongolska prohrával na wazari, ale dokázal duel otočit a vyhrát na držení.
"Stejně jako v semifinále mě i ve finále hrozně naštvalo, že jsem tam udělal hloupou chybu. Hnal jsem se do chvatu a chtěl ho zalomit. Záda to ale nedovolily, trošku jsme polevil a on mě z toho otočil. Ale to mě na

Poslední přidané články