Autor: František Šmehlík

ME Montpellier - 2. den - Čtyři želízka v ohni

První soutěžní den se na mistrovství Evropy představila jediná česká závodnice Tereza Bodnárová, která bohužel v nejlehčí váhové kategorii nestačila na pozdější bronzovou medailistku Sabinu Giliazovou. Tereza svedla se zkušenější závodnicí dlouhý a rovný souboj, kdy soupeřku trápila hlavně opakovanými nástupy ashi waza. Bohužel v nastaveném čase česká reprezentantka nepatrně změnila postoj do slabší levé strany a soupeřka využila momentu pro chvat osoto gari, který znamenal wazari a konec v turnaji.

Čeští fanoušci netrpělivě vyhlížejí sobotu, kdy se představí hned čtyři reprezentanti. Na Věru Zemanovou a Renatu Zachovou (obě v kategorii do 63 kg) byla pozornost upřena minulý ročník evropského šampionátu, kdy se jako jediné z českého týmu dokázaly probojovat do finálového bloku. Obě braly nakonec páté místo, Renata v současné váze, Věra tehdy ještě v nižší hmotnostní kategorii do 57 kg. 

Renata Zachová (Judo klub Olomouc) zažívá z pohledu olympijské kvalifikace povedenou sezónu. Pět bodovaných umístění, z toho tři účasti ve finálových blocích na turnajích světového okruhu jí pomohly k průběžné deváté pozici v olympijském žebříčku. Na první letošní medaili však svěřenkyně Jiřího Štěpána stále čeká. V Montpellier se v úvodním zápase utká se Srbkou Anjou Obradovič.

Pro Věru Zemanovou (PRO Sport Teplice) bude letošní evropský šampionát prvním vrcholným turnajem v nové hmotnostní kategorii. Svěřenkyně Václava Prokeše, která na minulém mistrovství Evropy zaznamenala nejlepší výsledek kariéry, se pokusí přiblížit svému loňskému úspěchu. Los mistrovství Evropy Věře pro první kolo přidělil portugalskou reprezentantku Barbaru Timo.

Druhý soutěžní den bude zdvojena i kategorie mužů do 81 kg, v niž se představí Jan Svoboda (SJ Litoměřice) a Adam Kopecký (AŠ Mladá Boleslav).

Kromě Lukáše Krpálka neměla Česká republika v mládežnických kategoriích úspěšnějšího závodníka, než je Adam Kopecký. Mistr světa i Evropy v kategorii dorostu má ve své sbírce i tři medaile z vrcholných juniorských akcí. Ve své první sezóně mezi seniory dokázal svěřenec Václava Sedmidubského bodovat 7. místem na Grand Prix v Zagrebu a na European Open v Římě vybojoval bronz. Zítra vyzve zkušeného Dominica Ressela z Německa.

Jan Svoboda letos stanul na stupních vítězů na turnaji Panamerican Open v Santo Domingu, kde získal stříbrnou medaili. Technicky skvěle vybavený závodník touží konečně se prosadit i na velké seniorské soutěži. V úvodním zápase se střetne s tureckým reprezentantem Vedatem Albayrakem.

Medailonky českých reprezentantů:


Tereza Bodnárová

Hmotnostní kategorie: -48 kg

Klub: Judo Příbram

Osobní trenér: Václav Sedmidubský

Největší úspěchy: 3. místo ME dorostu, 2x 3. místo European Open

Pozice ve světovém žebříčku: 59.


Renata Zachová

Hmotnostní kategorie: -63 kg

Klub: Judo klub Olomouc

Osobní trenér: Jiří Štěpán

Největší úspěchy: 7. místo MS seniorů, trojnásobná medailistka z GP, mistryně Evropy juniorů

Pozice ve světovém žebříčku: 18.


Věra Zemanová

Hmotnostní kategorie: -63 kg

Klub: PRO Sport Teplice

Osobní trenér: Václav Prokeš

Největší úspěchy: 5. místo ME seniorů, 3. místo ME do 23 let

Pozice ve světovém žebříčku: 123.


Adam Kopecký

Hmotnostní kategorie: -81 kg

Klub: AŠ Mladá Boleslav

Osobní trenér: Václav Sedmidubský

Největší úspěchy: Mistr světa a Evropy dorostu, 3. místo MS juniorů, 7. GP Zagreb, 2x3. Místo European Open

Pozice ve světovém žebříčku: 54.


Jan Svoboda

Hmotnostní kategorie: -81 kg

Klub: SJ Litoměřice

Osobní trenér: Petr Lacina

Největší úspěchy: 2. místo Panamerican Open, 3. místo EYOF

Pozice ve světovém žebříčku: 87.


David Klammert

Hmotnostní kategorie: -90 kg

Klub: Judo klub Olomouc

Osobní trenér: Marcel Frenštátský

Největší úspěchy: 3. místo GS, dvojnásobný medailista GP, mistr Evropy do 23 let

Pozice ve světovém žebříčku: 25.


Lukáš Krpálek

Hmotnostní kategorie: +100 kg / -100 kg

Klub: USK Praha

Osobní trenér: Petr Lacina

Největší úspěchy: Dvojnásobný olympijský vítěz (-100, +100), dvojnásobný mistr světa seniorů (-100, +100), trojnásobný mistr Evropy seniorů (2x-100, +100)

Pozice ve světovém žebříčku: 20. (+100), 27. (-100)