Pavel Provázek: „Každé naše snažení v tréninku nebo ve stravě by mělo přinést nějaký efekt.“
Dlouhodobě pracuje s řadou českých reprezentantů a jeho jméno je spojeno s fenomenálními úspěchy Lukáše Krpálka. V diagnostickém centru společnosti Ulimited Performance nabízí pro mladé sportovce kompletní diagnostiku obsahující měření tělesného složení, konzultace ohledně sportovní stravy i kondičního tréninku. Jak taková konzultace v praxi vypadá a jak se Pavlovi pracuje s Lukášem Krpálkem a judisty obecně?
Ve vašem diagnostickém centru Unlimited Permormance nabízíš sportovcům sportovní konzultace. Co vše se o sobě sportovci mohou dozvědět, a jak jim to pomůže v jejich výkonu?
Každé naše snažení v tréninku nebo ve stravě by mělo přinést nějaký efekt. Například zlepšení vytrvalosti, zvýšení síly, rychlosti, redukce hmotnosti nebo přechod do vyšší váhové kategorie. U mladých sportovců by to měl být zejména zdravý a přirozený růst. Všechny tyto cíle jsou nějakým způsobem měřitelné a my bychom je měli sledovat, jestli jdeme správným směrem. Dokážeme diagnostikovat velice přesné složení těla (na stroji InBody 970) a individuálně upravit stravu, popřípadě doporučit úpravu kondičního tréninku vzhledem k cíli sportovce.
Pro koho je návštěva diagnostického centra vhodná?
Pro kohokoliv, komu záleží na tom, co dělá a jak to dělá. Takže od úplných začátečníků až po vrcholové sportovce. Bez zpětné vazby reakce těla na zatížení a stravu je to amatérské jednání tzv. pokus - omyl. V našich podmínkách, kdy máme nemnoho sportujících dětí a mládeže si nemůžeme dovolit jakékoliv ztráty.
Podíváme se na to z praktického hlediska. Přijde k tobě šestnáctiletý dorostenecký reprezentant, který právě změnil hmotnostní kategorii a chce optimálně přibrat. Jaký má vliv výsledek v InBody na tvůj další postup a co bys dost možná takovému sportovci poradil?
Ta rada bude záležet na měření a spoustě dalších faktorů. Bohužel nebo bohudík není univerzální rada. Musíme také probrat frekvenci tréninkových jednotek v týdnu, druh zatížení, zdravotní stav, zvyklosti ve stravovaní, regeneraci a třeba i spánek. Pak můžeme dělat nějaké závěry a doporučení.
Zkusíme to obráceně. Juniorský závodník chce shodit na svůj vrchol v příštím roce. Jak s takovým závodníkem můžeš pracovat nejen těsně před turnajem, ale i v dlouhodobém horizontu?
Měli bychom začít včas s úpravou hmotnosti. Jakékoliv „shozy‘‘ na poslední chvíli nejsou zdraví prospěšné a také negativně ovlivní výkon v samotném závodě. Po celý makro cyklus se můžeme snažit a dělat vše na 100% a pak to v posledním týdnu vše zahodíme, díky tomu, že máme shazovat hodně kilo. V takovém případě se po konzultaci s jeho trenérem určí vrchol sezóny a k němu se postupně hmotnost upravuje stravou, tréninkem nebo suplementací.
Dlouhodobě pracuješ s řadou českých reprezentantů, včetně Lukáše Krpálka, s nímž jsi spolupracoval na optimálním shozu i přibírání do "plusky". Jak moc je práce s šampiónem, jako je Lukáš, specifická? Jak se ti obecně pracuje s judisty?
S panem Krpálkem se pracuje velmi dobře, řekl bych, že je synonymem slova profesionál s velký písmenem P. Patří mezi ty sportovce, kteří vždy potřebují vědět PROČ to mají dělat nebo PROČ by to měli jíst. Pokud se jim to vysvětlí a vidí výsledky vše funguje bez problému.
S judisty, s kterými mám tu čest spolupracovat, je to naprosto skvělá práce. Jsou skromní, pracovití, disciplinovaní atd.